|
Erdély meglátogatását régóta terveztük, de valahogy Európa nyugati fele érdekesebb volt, szinte évről évre halogattunk egy erdélyi kirándulást. Az egyetlen kivétel talán egy kiruccanás volt Nagyváradra 2009-ben, amikor egy hetet Hajdúszoboszlón töltöttünk. Az igazat megvallva, Nagyvárad még nem Erdély, de Trianon óta minden elcsatolt területet Erdélyhez számítanak. Az ódzkodásba belejátszottak a 2000-es évek román szigorításai is az ottani autóutak használatával összefüggésben. Nagyváradra például anélkül utaztunk át, hogy kiváltottuk volna az útdíjat, mert szokás szerint azt gondoltam, hogy azt csak autópályára kell megvenni. Már Nagyváradon jutott eszembe, hogy mintha náluk minden úton, még a földutakon is szükséges a matrica, izgultam is visszafelé menet Magyarországra, hál'istennek nem állítottak meg bennünket.         
Az Autoclub Travel utazási iroda szimpatikus ajánlata alapján, amely többek között erdélyi világörökségi helyszíneket is tartalmazott, 2014-ben rászántuk magunkat egy autóbuszos kirándulásra, hogy végre Erdély belsejének látnivalóival megismerkedhessünk anélkül, hogy az út tervezésével, szállásfoglalással, autózással kelljen törődni. Az út állomásainak felsorolása baloldalt látható, a szállás Erzsébetvárosban volt egy kellemes múlt század eleji épületben, a városka még őrzi a monarchia hangulatát. Nagyon tetszettek a szász templomerősségek vagy másképpen erődített templomok (talán erődöknek nem nevezhetők, az erőd fogalma a XVI. századi és későbbi, az ágyútüzeknek jobban ellenálló alacsony, de masszív falakkal, olaszbástyákkal rendelkező komoly építményekhez köthető). Több erődített szász templom az "Erdély erődtemplomos falvai" nevet viselő világörökségi lista helyszíne, ezek közül kettőt láthattunk is (Berethalom, Nagybaromlak). Sajnos a hét templomot tartalmazó felsorolásba csupán egy székely templom került (Székelyderzs), remélhetőleg idővel a székely templomok képviselete ebben a felsorolásban bővülhet.         
Mivel útközben egyéb szász erődített templomokat is láthattunk, amelyek érdeklődésre tarthatnak számot, utánanéztem, hány ilyen templom is lehet még a látottakon kívül, valamint a székely erődített templomokról is szerettem volna többet megtudni, ezért egy térképi adatbázisba összegyűjtöttem ezeket a templomokat. Ez a térkép a baloldali menüből érhető el. A térkép egyúttal tartalmazza a 2014-es utazásunk állomásait is, valamint a menüből elérhető az útról készült képek albuma. A három legnagyobb szász város (Nagyszeben, Segesvár, Brassó) esetében nem lehet szorosan vett erődített templomról beszélni, mert az adott templom a városon belül van és a várost veszi körül komolyabb méretű fal. Ezeknek a városfalaknaknak érdeklődésre számot tartó kapui, tornyai, bástyái vannak, ezek a térkép külön rétegein szerepelnek.
|
|