A városban több helyen láthatók képek a híres El Grecótól, az alábbiakban hat templom, kolostor, múzeum képeit lehet megtekinteni, elképzelhető, hogy még van egy-két eldugott hely a városban, ahol meg lehet találni pár képét. A festő életrajzát itt nem részletezném, sokhelyütt utána lehet nézni, röviden csak annyit említek, hogy 1577-ben költözött Toledóba és 1614-ben bekövetkezett haláláig rengeteget alkotott, megrendelői a kolostorok, templomok mellett városi polgárok voltak (több portrét készített), de II. Fülöp spanyol királynak is dolgozott.
            El Greco lakóháza eléggé romos állapotban maradt fenn az utókornak, jelenleg egy modern múzeumi belépőt építettek ki hozzá, a múzeumban sok képe látható, többek között az apostolokról készült képei is, ezek közül idézek alább hármat.
              Szerepeljen még két portré a múzeum képei közül.
            Van még egy jelentős hely a városban, ahol El Greco egyik híres képe látható, a Santo Tomé volt templom, ma gyakorlatilag a kép bemutatását szolgáló múzeum. Az oltárkép témájának alapjául egy XIV. századi legenda szolgált. 1312-ben meghalt Orgaz város elöljárója, Don Gonzalo Ruiz. Bár a család később nyerte el a grófi címet, Don Gonzalo Ruiz csak a halála után vált Orgaz gróf néven ismertté. Orgaz gróf istenhívő ember volt, sokat adakozott életében, és a Santo Tomé templom bővítése és díszítése érdekében adót vetett ki. Állítólag a legenda szerint temetésekor Szent István és Szent Augusztin leszálltak az egekből, hogy sajátkezűleg temessék el a grófot. A templom hívői egy ideig nem fizették az adót, de a bírósági ítéletet követően a behajtott összeget az oltárkép elkészítésére fordították. A megrendelést El Greco kapta, és az elkészült kép rendkívül népszerű volt a hívők körében, mert a szerződésnek megfelelően a művész a temetési ceremónia ábrázolása során Toledo tehetős polgárait is megfestette. A kép jobb szélén az imakönyvvel állítólag a festő saját magát ábrázolta.
         Ezzel még nincs vége azoknak a helyeknek, ahol El Greco képeiben gyönyörködhetünk. A Santo Domingo el Antiguo kolostorban a festő toledói korszakának korai képeit lehet megtekinteni. A főoltár retablójának mind a hét képét ő festette, de mára csak kettő eredeti, a többit eladták, helyüket másolatok foglalják el. Emellett a két oldalsó oltár képét is ő festette, itt is az egyik csak másolatban látható. A kolostor templomát a XVI. század második felében építették egy lebontott mudéjar templom helyén, az építkezést Juan de Herrera királyi építész fejezte be. Herrera nevéhez fűződik a Hispániában elterjedt Herrera-stílus, a reneszánsz spanyol változata. Többek között Herrera nevéhez fűződik részben az Escorial kolostor és az Aranjuez királyi palota, a katedrális Valladolidban, Toledóban az Alcazar déli homlokzata és a városháza.
    
  
            Komoly El Greco-gyűjteménnyel rendelkezik a Santa Cruz múzeum, a korábbi Hospital de Santa Cruz épületében. A kórházat Mendoza bíboros alapította a 15. század végén, hogy biztosítsa a város árváinak és hajléktalan gyermekeinek az ellátását. Figyelemre méltó platereszk bejárata, amely Alonso de Covarrubias alkotása. A belső udvar a spanyol reneszánsz remekműve. Nehéz volt szétválasztani, hogy Toledo egyéb nevezetességei között szerepeljen vagy pedig az El Greco nevéhez fűződő képek kapcsán kerüljön látókörünkbe. El Greco győzött, sok képe látható a múzeumban, annál is inkább, mert amikor ott voltunk, csak a bejáratot fényképeztük, a múzeumra nem mertünk időt szakítani, pedig a képeket látni kellett volna. Érdekes, hogy a képek többségének témája Szűz Mária.
  
    
    
    
            Végezetül még egy gyűjtemény, szintén egy volt kórházépületben, a Hospital de Tavera épületében látható a középkori városközponttól egy kissé távolabb, ezért is nevezték "külső kórháznak". Az épület belső udvara szintén reneszánsz stílusú.
  
   |