Térképek:

  – Győr
  – Hortobágy
  – Aggtelek
  - Portolán
  – Rába



Előre






 
 
 

Az OCAD program kimondottan a számítógépes térképszerkesztést támogatja, szintén a 90-es években jelent meg a piacon. Elsődlegesen a tájékozódási futótérképek készítéséhez készült, az O betű erre utal (Orientierung), egy svájci sportolótól származik a program (a CAD arra utal, hogy a térképi elemeket rétegekre bontva lehet ábrázolni, de egyebekben nem sok köze van a CAD programokhoz). A programhoz lehet csatolni térképi alapként raszteres térképeket, amelyek segítségével digitalizálni lehet a készülő térkép elemeit.



Egy példa a szoftver sgítségével készített tájékozódási futótérképre

         A Paulus cég megbízásából néhány térkép szerkesztéséhez azért esett rám a választás, mert a katonai topográfiai térképekhez értettem, ezekre volt szükség több esetben hajtogatós nagyobb méretarányú (pl. 1:150.000 ma.) térképek előállításához.
         Később annyira megtetszett a program, hogy egy sor saját térképet is készítettem, abban a reményben, hogy az Európa-szerte általunk látogatott helyeket rajtuk feltüntethessem. Ezek a térképek alább láthatók, egy szelvény 1:200.000, a többi 1:000.000 méretarányban készült.
         Néhány térkép készült el, nem annyi, amennyit szerettem volna, de időközben a Google révén a 2000-es évektől kezdve kiderült, hogy egyszerűbben és sokoldalúbban lehet térképeken a kívánt tematikus tartalmat ábrázolni a Google kezdetben ingyenes térképein. A térképek méretarányát tetszés szerint lehetett növelni vagy csökkenteni, a térképi tartalom ennem megfelelően bővült vagy kevesebb lett. A Google "aranybánya" (vagy inkább nevezzük úgy, hogy beetetés) azonban pár éve fityiszt mutatott (mit is lehetett várni egy multitól) és a térképhasználat fizetőssé vált. Ekkor kellett áttérnem az OpenStreetMap térképeire, amelyek mára sokkal több lehetőséget kínálnak, mint korábban a Google, amellett, hogy a méretarány függvényében a térképi tartalom bővült, az alaptérkép kinézetét is lehetett változtatni. Ez a változás kényszerített arra, hogy a honlapom többi oldalán áttérjek a Google-féle zsákutcás térképekről az OpenStreetMap felkínálta lehetőségekre.
         Visszatérve az OCAD programra, a 2020. előtti másfél évtized során a program több más programhoz hasonló utat járt be (ld. pl. MapInfo), amikor is a szoftver tőkeerősebb kezekbe került (Hans Steinegger, a szoftver megalkotója sajnálatos módon 2004-ben 56 évesen elhunyt), ennek következtében komplikáltabbá és főleg drágábbá vált.